Poučení
Advokátní mlčenlivost
Advokát je povinen zachovávat mlčenlivost o veškerých skutečnostech, o nichž se dozví v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Povinnosti mlčenlivosti může být advokát zproštěn pouze klientem, a po jeho smrti či zániku (u právnické osoby) též právním nástupcem klienta. V případě, že má klient více právních nástupců, je pro zbavení povinnosti mlčenlivosti vyžadován souhlas všech. Zbavení povinnosti mlčenlivosti advokáta musí být právním jednáním adresovaným advokátovi, a to písemnou formou nebo v rámci probíhajícího soudního řízení též ústně do protokolu. Pokud je z okolností zřejmé, že zproštění mlčenlivosti klientem či jeho právním nástupcem bylo učiněno pod nátlakem nebo v tísni, je advokát i nadále povinen zachovávat mlčenlivost.
Povinnost mlčenlivosti advokáta se nevztahuje k osobě, kterou advokát pověřuje provedením jednotlivých právních úkonů v případě, kdy tato osoba je povinna sama mlčenlivost zachovávat.
Odpovědnost za újmu – pojištění
Advokát svým klientům odpovídá za újmu, kterou jim v souvislosti s výkonem advokacie způsobil, a to i v případě, kdy tuto újmu způsobil jeho zástupce, zaměstnaný advokát, advokátní koncipient nebo jiný zaměstnanec, pokud byla újma způsobena v souvislosti s výkonem advokacie.
Mimosoudní řešení sporů mezi klientem a advokátem
Případné spory mezi klientem a advokátem je možné řešit mimosoudní cestou. Příslušným orgánem pro řešení takových sporů je Česká advokátní komora (https://www.cak.cz/).
Náhrada nákladů řízení
Náhrada nákladů řízení se přiznává ve výši stanovené advokátním tarifem a není odvozena od smluvní odměny sjednané mezi advokátem a klientem.
Bezplatná právní pomoc
Dovolte nám upozornit na možnost, že klient může požádat o bezplatnou právní radu podle ustanovení § 18a zákona o advokacii nebo případně o bezplatnou právní pomoc podle ustanovení § 18c zákona o advokacii. Následný postup pro poskytnutí bezplatné právní pomoci stanoví zákon o advokacii a stavovské předpisy.